"Solidarna Europa jest naszym dziedzictwem" - realizacja projektu w ramach współpracy polsko - niemieckiej

Po raz kolejny uczniowie klasy drugiej Zespołu Szkół nr 2 w Choszcznie uczestniczyli w projekcie finansowanym przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starostwo Powiatowe w Choszcznie, realizowanym wspólnie z grupą niemiecką z Oberstufenzentrum Oder- Spree w Fürstenwalde. Temat bieżącego projektu brzmiał: „Solidarna Europa jest naszym dziedzictwem”. Celem projektu było:
- poznanie historii Gdańska, odzwierciedlającej relacje polsko-niemieckie,
- poznanie historii miasta jako kolebki NSZZ „Solidarność”,
- przybliżenie historii Polski i Niemiec z czasów II wojny światowej,
- zapoznanie z historią ruchu solidarnościowego w Polsce,
- krzewienie wartości solidarności międzyludzkiej.
 
 
 
Projekt realizowany był głównie w Gdańsku, w mieście które jest symbolem solidarności i wolności. W związku z obchodami 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej uczniowie poznawali trudne relacje i bolesną historię stosunków polsko-niemieckich. Niezwykłym miejscem, które uczniowie zwiedzili, było Europejskie Centrum Solidarności, gdzie rodziła się wolność narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Poznając historię powojennej Polski, młodzi ludzie zdali sobie sprawę, że wolność i niezależność nie była czymś, co było w zasięgu ręki każdego Europejczyka. Wiele osób wcześniej poświęciło swoje życie, zanim urzeczywistniły się marzenia o wolnym i niezależnym kraju oraz o Europie w pełni wolnej, bez podziałów na lepszą i gorszą. Ważnym elementem realizacji celów projektu  było uświadomienie młodzieży, że nie jest nic dane na zawsze. To, co mamy, należy pielęgnować  i pamiętać, bo stanowi fundament współczesnej Europy i tym samym tworzy jej dziedzictwo. Wspólna praca grupy polskiej i niemieckiej przyniosła efekt w postaci filmu (można go zobaczyć tutaj), w którym uczniowie poszukują, a następnie definiują wspólne wartości cenne dla współczesnego społeczeństwa Europy: wolność, równość, pokój, tolerancja, solidarność. 
 
 
 

 

poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | ul. Podgórna 62/U1, 70-205 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl