10 lat współpracy Zespołu Szkół Nr 8 w Szczecinie z Regiomontanus-Gymnasium w Haßfurt.

24 marca 2015 w auli Zespołu Szkół Nr 8 w Szczecinie odbyły się wyjątkowe uroczystości. Młodzież z bawarskiego Haßfurt wraz z nauczycielami i uczniami ZS nr 8 świętowała dziesięciolecie współpracy. Przygotowania do tej uroczystości zajęły kilka dobrych miesięcy, szczególnie, że uroczystości odbywały się w ramach "normalnej" wymiany szkolnej. Głównymi aktorami tego spotkania byli uczniowie. To oni przypomnieli, jak to się wszystko zaczęło, mówili o wizycie emerytowanej już dyrektor Sosnowskiej w Bawarii i serdecznym zaproszeniu do współpracy, skierowanym do dyrektora Gimnazjum w Haßfurt, Maxa Bauera. Była wspomniana pierwsza wizyta dyrekcji niemieckiej szkoły w Szczecinie i nieśmiałe plany, dotyczące współpracy. Potem już szaleństwo zdjęć z dziesięciu lat współpracy i wspólne występy - niespodzianki. Wyjątkowo profesjonalnie zabrzmiały wspólnie wykonane piosenki "Wir wollen afstehen, aufeinander zugehen" i 'Wiosna" Zespołu Anawa. Następnie zespół rockowy, utworzony przez uczniów 10-tej klasy z Niemiec wykonał swój popisowy numer, a uczennice ze Szkolnej Orkiestry Dętej Olimpia, wraz z Zespołem Takt - swoje standardy. Były oczywiście wspólne zdjęcia i ogromny tort z logo obchodów dziesięciolecia. Wcześniej zaś przeprowadzono konkurs na plakat, który wygrała jedna z uczennic czwartej klasy z Zespołu Szkół Nr 8. Wszystko bardzo uroczyście, podniośle, ale tak, że się i aktorom i publiczności bardzo podobało. Nauczyciele też mieli dla kilku swoich uczniów niespodziankę. Było to "świadectwo odwagi", przekazane 6 śmiałkom, którzy pierwszego dnia wiosny wykąpali się w polskim morzu.
Na scenie dominowała jednak młodzież, to ona przygotowywała występy i niespodzianki i za to im ogromna chwała, nie można jednak zapomnieć o najważniejszych reżyserach tej współpracy: życzliwej dyrekcji obu szkół i zaangażowanych  nauczycielkach, pani Renacie Krzesińskiej- Hajn, Iwonie Kacprzyk Mac oraz Wioletcie Baumgartner-Sauer.
Jednostka Centralna PNWM w Szczecinie szczerze Państwa podziwia, wykorzystuje Państwa współpracę w szkoleniach dla wnioskodawców jako "dobrą praktykę" i życzy wielu pomysłów na dalsze, udane projekty.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | Al. Wojska Polskiego 184c/15, 71-256 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl