Bawarczycy w Szczecinie i w Łobzie. Marzenia sprzed wielu lat mają szansę się ziścić.

 

 
Tegoroczne spotkanie koordynatorów wymian polsko-niemieckich zdominował cumujący przy Wałach Chrobrego w Szczecinie żaglowiec "Kapitan Borchardt". - To niesamowite, co za możliwości dla młodzieży, niewiarygodne - takie słowa padały z ust naszych bawarskich przyjaciół po spotkaniu na ponad stuletnim żaglowcu Kapitan Borchardt. Choć spotkanie z Haliną Maińską, żeglarką i jednocześnie prezes Fundacji im. Karola Olgierda Borchardta trwało kilka godzin, to rozmowy o wspólnym dalekomorskim rejsie nie skończyły się nawet podczas obrad w Łobzie. Do tej pory zrealizowaliśmy kilka polsko-niemieckich projektów żeglarskich - powiedział Michael Sell, kierownik placówki kształceniowej w Babenhausen. Były to jednak projekty krótkie, najczęściej przeprowadzane na DZ-tach na akwenach zamkniętych. Coś nas jednak ciągnie na otwarte morze. Wspólny rejs na żaglowcu takim jak  Kapitan Borchardt spełni także nasze osobiste marzenia, dodał Stefan Stoll, kierujący podobną placówką w Oberschleißheim. Nawet tygodniowy rejs to najlepsza lekcja życia dla młodego człowieka, podsumowała nasze dyskusje Halina Mińska. Po spotkaniu w Szczecinie są już wspólne plany na przyszły rok. Liderem strony polskiej będzie Pałac Młodzieży wraz z Zespołem Szkół Nr 5 w Szczecinie a strony niemieckiej placówka w Babenhausen. Wspólny rejs np. do Gdańska, Malmoe czy na Rugię będzie jednym elementem, ale w tym samym czasie planowany jest projekt żeglarski na Jeziorze Dąbie dla trochę młodszych żeglarzy z Polski i Niemiec.  
Konferencja partnerów z Bawarii i zachodniopomorskiego odbywa się od ponad dwudziestu lat, naprzemiennie w Polsce i w Niemczech. To zazwyczaj trzydniowe spotkanie, na które zapraszamy wszystkich nauczycieli i działaczy młodzieżowych realizujących wspólne projekty młodzieżowe. Stała jest także opieka merytoryczna Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania i Bayerischer Jugendring, nie tylko nad corocznymi spotkaniami partnerów, ale przede wszystkim nad realizacją wspólnych polsko-niemieckich projektów młodzieżowych. Warsztaty malarskie czy rzeźbiarskie uczniów Liceum Plastycznego w Szczecinie i szkoły FOS z Augsburga; ponad stuosobowe spotkania orkiestr dętych z Łobza i Münsterhausen; taneczne spotkania baletnic ze Szczecina i Bayreuth czy też wymiany uczniów z Radowa Małego i Oberschleißheim wpisują się od lat w kalendarz polsko-bawarskich działań, potwierdzając jednocześnie sens naszej codziennej pracy, żmudnych konsultacji i możliwości, które daję partnerom młodzieżowym Porozumienie, podpisane przed wielu laty przez nasze Stowarzyszenie i Bayerischer Jugendring.
Spotkanie partnerskie miało dla nas także symboliczne znaczenie. Po wielu latach do grona partnerów powrócił Pałac Młodzieży ze Szczecina. Elwira Rewcio, dyrektor Pałacu przyjęła gości z Bawarii i zaprezentowała możliwości współpracy. Pracownie ceramiczne, malarskie, muzyczne, taneczne, żeglarskie oczarowały nie tylko tych, którzy byli w Pałacu po raz pierwszy. To jedyna tak prężnie działająca placówka oświatowa w mieście, dająca dzieciom i młodzieży ofertę zajęć pozalekcyjnych. Pierwszy wspólny projekt Pałacu i placówki z Oberschleißheim zaplanowano na sierpień, kolejny na październik. Trzymamy za partnerów kciuki!
Podczas tegorocznego spotkania mogliśmy także złożyć wizytę  w Łobzie. To szczególnie bliskie miejsce naszym partnerom. Z Łobzem przez ponad dwadzieścia lat intensywnie współpracowała niewielka gmina Affing (K. Augsburga), która z racji starzenia się działaczy Komitetu Partnerskiego Affing - Łobez ma problem ze znalezieniem następców. Tę sytuację wzięła sobie do serca Gottfriede Kruppa, dyrektor Koła Młodzieżowego Aichach-Friedberg, patronującego po części działania młodzieżowe Affing i obiecała pomóc. Łobeski Dom Kultury z kolei co roku realizuje kilka projektów z Bawarczykami: muzycznych, ekologicznych, także trójstronnych, zapraszając swoich niemieckich partnerów do poznania młodzieży z odległej Tuwy, Kirgistanu czy Czarnogóry. Zespół Szkół Publicznych z Radowa Małego k. Łobza nie tylko od lat realizuje projekty z kolegami z Oberschleißheim, ale także zdobywa wyróżnienia w konkursach ogłaszanych przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Nie dziwi więc duma burmistrza Łobza, Piotra Ćwikły, który przyjął naszą delegację z pełnymi honorami i podkreślał znaczenie kontaktów polsko-niemieckich dla mieszkańców Łobza.
Ustalenia partnerskie zapisywane są co roku w porozumieniu. Obecnie trwa ustalanie ostatecznej wersji, która zostanie przesłana do wszystkich zainteresowanych stron. Wersję roboczą dostępna poniżej (oraz jest do pobrania tutaj). Kolejne spotkani zaplanowano na kwiecień 2020r. w Babenhausen.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | ul. Podgórna 62/U1, 70-205 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl