Bawarczycy w Szczecinie

 

W drugim tygodniu października do Szczecina i Łobza, na zaproszenie Pawła Bartnika, dyrektora biura SGPEP, przyjechali przedstawiciele dwóch bawarskich młodzieżowych placówek edukacyjnych, zainteresowani nawiązaniem współpracy z polskimi partnerami. Jeden z bawarskich gości, Stefan Stoll jest kierownikiem nowoczesnej młodzieżowej placówki kształceniowej w powiecie monachijskim w Oberschleißheim (Jugendbegegnungsstätte "Am Tower"), równocześnie jest pedagogiem sztuki, psychologiem i artystą, prowadzącym warsztaty z młodzieżą; drugi z partnerów  - Michael Sell, kieruje młodzieżową placówką kształceniową w Babenhausen (Schwäbische Jugendbildungs- und Begegnungsstätte) i wdraża w życie projekty ekologiczne .
Spotkanie w Szczecinie było wynikiem ponad dziesięcioletniej współpracy Euroregionu Pomerania i Bawarskiego Koła Młodzieży (Bayerischer Jugendring). W kwietniu br. podczas corocznej konferencji podsumowującej projekty bawarsko-polskie spotkaliśmy się nie tylko z naszymi partnerami z Monachium, Augsburga, Hof czy Affing ale także poznaliśmy nowych bawarskich przyjaciół, min. Stefana Stolla i Michaela Sella. Obaj panowie przyjęli nasze zaproszenie i przyjechali do Polski.
Trzydniowy program w Zachodniopomorskiem był bardzo intensywny. Wizyta w Centrum Żeglarskim nad jez. Dąbskim i rozmowa z dyrektorem Sebastianem Wypychem  rozbudziła wyobraźnię naszych gości. Na wakacje 2013 planują przyjechać ze swoją młodzieżą na projekt żeglarski, naturalnie z udziałem polskiej młodzieży. W zamian zapraszają latem na rowery górskie do Bawarii oraz zimą na narty w Alpy.
 

Z wizytą w Centrum Żeglarskim w Szczecinie, od lewej M.Sell,S.Wypych, M.Syrek i S.Stol
 
Mamy również nadzieję, że rozmowa z Ryszardem Leoszewskim, szczecińskim artystą, kompozytorem, ale także pedagogiem, zaowocuje projektami artystycznymi, zarówno w Bawarii, jak i w Szczecinie. Dzięki uprzejmości Marii Syrek, prezes Zachodniopomorskiego Oddziału PTSM goście z Bawarii poznali bazę noclegową w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym "Cuma", z którego korzystać będą podczas letnich projektów.  


Rozmowy o projektach artystycznych  w siedzibie PTSM w Szczecinie, od lewej M. Syrek, R.Leoszewki, S.Stoll i M. Sell

Kolejny dzień Bawarczycy spędzili w Łobzie i okolicach. Tu zajmował się nami od rana do nocy Dariusz Ledzion, dyrektor Łobeskiego Domu Kultury, kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej i ?wielki miłośnik Bawarii. To dzięki niemu już w maju 2013 roku zrealizowane zostanie w Łobzie spotkanie młodzieżowych orkiestr dętych z Babenhausen i Łobza,. Na najbliższe wakacje zaplanowano także polsko ? bawarsko - białoruskie plenery rzeźbiarskie i naturalnie rewizyty w Bawarii. Ryszard Sola, burmistrz Łobza, zainteresował się projektami polsko - bawarskimi, zapewniając gości o swoim wsparciu merytorycznym i organizacyjnym...


Krótka wizyta w Kołobrzegu, od lewej S.Stoll, M.Sell i D.Ledzion

Wizyta u burmistrza Łobza, od lewej R.Sola, M.Sell i S.Stoll
 
 
Trzeci dzień w Szczecinie miał bardzo aktywny charakter. Z myślą o zajęciach dla młodzieży goście sami  odkrywali miasto metodą stadtralley.

 Mamy nadzieję, że to krótkie spotkanie zaowocuje ciekawymi spotkaniami młodych ludzi. Z naszego regionu i z Bawarii. A jak się okazuję, do Bawarii nie mamy aż tak daleko.

 

 

poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | ul. Podgórna 62/U1, 70-205 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl