Jubileusz 25-lecia Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży

W warszawskim Teatrze Studio 14 czerwca 2016r. odbyła się uroczystość upamiętniająca powstanie wyjątkowej, polsko-niemieckiej organizacji młodzieżowej, która otrzymała od początku istnienia status organizacji międzynarodowej, finansowanej przez oba rządy, ale  utrzymującej swoją niezależność i subsydiarność. W tym wyjątkowym spotkaniu wzięła udział przede wszystkim młodzież Polski i Niemiec, która zrealizowała swoje projekty w ramach jubileuszowej akcji PNWM #2gether4more, zaproszeni goście, w tym Marzenna Drab, Podsekretarz Stanu w MEN, Dietmar Woidke, Premier Brandenburgii, Rolf Nikel, Ambasador RFN w Polsce oraz dyrektorzy Biur PNWM -Paweł Moras, Stephan Erb i pracownicy jednostek centralnych PNWM z Polski i Niemiec.

Premier Woidke w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży dla porozumienia między Polakami i Niemcami. Pracę wielu osób na rzecz młodych oraz powstałe w wyniku wymiany młodzieży przyjaźnie, nazwał 25-letnią historią sukcesu. Woidke podkreślił także, że każde euro wydane na polsko-niemieckie projekty młodzieżowe to inwestowanie w polsko-niemiecką przyszłość. Z kolei Marzenna Drab mówiąc o znaczeniu PNWM  podkreśliła zaangażowanie polskiego rządu w finansowanie organizacji i podniesienie stawki rządowej o 1 milion złotych.

Ten dzień należał jednak do młodych. Najpierw na scenie pokazał się "Kolektyw LŁ", a później młodzież z Polski i Niemiec dzieliła się swoimi wrażeniami i przeżyciami z udziału we wspólnych  projektach. Przedstawione na forum inicjatywy, zrealizowane  w ramach jubileuszu miały m.in. charakter działań na rzecz społeczności lokalnej. Wzruszające były opowieści młodych o spotkaniach z seniorami w domu opieki, godzinach spędzonych w schronisku dla zwierząt i wspólnym tańcu na rynku miejskim.  

Na zakończenie uroczystości pojawił się na scenie jubileuszowy tort, który pokroili symbolicznie wolontariusze z Polski i Niemiec pracujący w Biurze PNWM.

 

 

poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | ul. Podgórna 62/U1, 70-205 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl