Kamień Pomorski i Kilonia są smaczne

Od dwóch lat Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim współpracuje ze szkołą z Kilonii w ramach wymiany młodzieży. W tym roku uczniowie RBZ1 (Regionales Berufsbildungszentrum Soziales Ernährung und Bau der landeshauptstadt Kiel) byli u nas po raz drugi. W wymianie wzięli udział uczniowie z klas gastronomicznych. Przez pięć dni młodzi ludzie spędzali razem czas. Plan dnia był napięty i obejmował zarówno pracę, jak i zabawę.

 

 

 

Przedpołudnia wypełniały gry integracyjne, zakupy, gotowanie, konsumpcja, wspólna nauka języków polskiego i niemieckiego. Dodatkową atrakcją był dla nich krótki kurs carvingu, przeprowadzony przez Mistrza Carvingu Grzegorza Gniecha, który realizował właśnie w szkole zajęcia w ramach projektu "Kamień w zmysłach". Popołudnia były bardzo urozmaicone. We wtorek było to zwiedzanie Muzeum Kamieni i podziwianie panoramy miasta z tarasu widokowego na Baszcie, a wieczorem udział w zajęciach zumby, które poprowadziła pani Kamila ze Studia ruchu Trojan. W środę, dzięki uprzejmości pana Jarosława Olszaka z MKŻ POTI, żeglowali po Zalewie Kamieńskim. Czwartek był dniem wycieczkowym, podczas którego młodzież wspinała się na najwyższą w Polsce Latarnię Morską w Świnoujściu, skąd rozciąga się piękna panorama na wybrzeże bałtyckie i wyspy Wolin i Uznam oraz zwiedzała Fort Anioła.

 

 

 

 

Zwieńczeniem całego projektu będzie opracowanie polsko- niemieckiej książki kucharskiej, którą otrzyma każdy uczestnik wymiany. Na zakończenie otrzymali oni upominki, które zapewnili nasi sponsorzy: Starostwo Kamieńskie, Urząd Miasta i Gminy Kamień Pomorski, Rada Rodziców przy ZSP. Realizacja wymiany była możliwa dzięki dofinansowaniu z Polsko- Niemieckiej Wymiany Młodzieży, organizacji wspierającej różnorodne projekty, m. in. spotkania młodzieży.

Dziękujemy za pomoc wszystkim wymienionym osobom i instytucjom oraz kolegom i koleżankom ze szkoły, bez których ta wymiana nie byłaby możliwa.

Organizatorzy

poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | ul. Podgórna 62/U1, 70-205 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl