Partnerzy z Bawarii w Euroregionie Pomerania, 12-15 kwietnia 2015 roku

W połowie kwietnia br. w Szczecinie, Radowie Małym i Łobzie euroregion gościł przedstawicieli bawarskich organizacji młodzieżowych, którzy przyjechali spotkać się ze swoimi polskimi partnerami, by omówić dotychczasową współpracę, ale także zaplanować wymiany młodzieżowe na najbliższy czas. Grupie jedenastu Bawarczyków z ramienia Bawarskiego Koła Młodzieży (BJR) przewodziła Juliane Niklas, koordynatorka współpracy bawarskich organizacji młodzieżowych z Europą Środkową, Wschodnią i Izraelem. W zadaniach organizacyjnych wspierała ją Valerie Dusch, znana nam z realizacji ubiegłorocznej polsko-bawarsko- hiszpańskiej giełdy partnerskiej, poświęconej pozycji kobiet we współczesnym świecie. Konferencję partnerów zorganizowało Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, które od 1998 roku intensywnie wspiera polsko-niemieckie projekty młodzieżowe, realizowane przez placówki zachodniopomorskie i bawarskie.
        W grupie gości znaleźli się: Michael Sell, kierownik placówki kształceniowej w Babenhausen,  od dwóch lat współpracujący z Łobeskim Domem Kultury (projekty muzyczne), Stefan Stoll, dyrektor młodzieżowej placówki w Oberschleißheim, który jak sam zaskoczony zauważa, że przez trzy lata aż osiem razy odwiedził Szczecin i Łobez. Po raz drugi w spotkaniu partnerów uczestniczyli również Elisabeth i Waldemar Popowski, reprezentujący Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Bayreuth, współpracujący ze Szczecińskim Ogniskiem Baletowym, a także David Eisert i Andrea Niedermeier ze Stowarzyszenia Bikop, szukający niemieckich partnerów dla naszych szkół. Nieoczekiwanie do Szczecina przyjechał również Gerhard Koller, prezydent bawarskiego Stowarzyszenia schronisk młodzieżowych (DJH), który pragnął osobiście poznać Marię Syrek, prezes zachodniopomorskiego oddziału PTSM, poznać działalność PTSM w naszym województwie, ale co najważniejsze,  nawiązać współpracę. 
Wśród gości wyjątkową aktywnością wyróżniał się Horst Feulner, szukający dla powiatu Fürth możliwości nawiązania polsko-niemieckiej współpracy młodzieżowej. I choć na początku konferencji poinformował nas, że niemiecki powiat rozpatruje współpracę z województwem pomorskim, to pod koniec konferencji wymienił aż trzech potencjalnych partnerów (Zespół Szkół nr 5 oraz Liceum Plastyczne ze Szczecina i Gminę Łobez). Z misją nawiązania współpracy polsko-niemieckiej przyjechał także Michał Panfil, nauczyciel Montessorischule Rhön- Saale w Sandbergu. Jak się okazało, także i on znalazł w Radowie Małym szkołę o podobnym spojrzeniu na ucznia, metodykę i wychowanie. I choć Ewa Radanowicz, dyrektor szkoły twierdziła, że Zespół Szkół Publicznych jest szkołą państwową, to gość z Niemiec w każdym zakątku szkoły odnajdował filozofię szkoły Montessori.
Intensywny program czterodniowej konferencji dał się wszystkim we znaki. Organizatorom żal jednak było nie pokazać wszystkich możliwości i potencjałów ukrytych w naszym regionie. Byłą więc dwukrotna wizyta w Liceum Plastycznym, które zachwyciło Stafana Stolla, dyrektora placówki młodzieżowej Am Tower, ale przede wszystkim pedagoga sztuki i rzeźbiarza. Stefan Stoll nie chciał wychodzić ze szkoły, a atelier z oszklonym dachem, z widokiem na zamek, zaparło dech w piersi nie tylko jemu., Z liceum pragnie także zrealizować trójstronne projekty Horst Feulner, który ma wsparcie firmy produkującej kredki, FaberCastell. Następnie była wizyta w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, gdzie omówiono dotychczas zrealizowane projekty polsko-niemieckie. Tutaj także nastąpiła praca w grupach partnerskich i rozmowa o nowych projektach. Wszystkie te przedsięwzięcia spisane zostaną w formie umowy partnerskiej, zawieranej przez nasze Stowarzyszenie i Bawarskie Koło Młodzieży. Forma pisemnej umowy daje naszym palcówkom pewność wsparcia finansowego ich przedsięwzięć zarówno ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, jak i środków BJR i kraju związkowego Bawaria.
Kolejne spotkanie odbyło się w Zachodniopomorskim Urzędzie Marszałkowskim. Multiplikatorzy z Euroregionu Pomerania i Bawarii byli gośćmi Damiana Gresia i Magdaleny Bulikowskiej w Wydziale Turystyki i Gospodarki. Rozmowy dotyczyły promocji naszego regionu, ale także pobudziły do szczerej rozmowy o turystyce dzieci i młodzieży i problemach z nią związanych.
        Gdy Szczecin odwiedzają nauczyciele tańca z Bayreuth, oznacza to dla nas wizytę w Ognisku Baletowym. Placówki od czterech lat realizują polsko-niemieckie projekty baletowe. Z reguły są to dwa spotkania rocznie, ale nie zawsze tematem dominującym jest w nich taniec. W zeszłym roku były to cztery żywioły i związana z nimi ochrona środowiska. W bieżącym roku będzie to 70-ta rocznica zakończenia II wojny światowej i kulisy procesów norymberskich.
W kolejnym dniu konferencji naszych gości zachwyciły polskie szkoły. Pierwszą zwiedzaną placówką był Zespół Szkół Nr 5 w Szczecinie, prowadzący od lat klasy sportowe, w tym klasy żeglarskie. Po dwugodzinnej wizycie w szkole, rozmowie z dyrekcją i nauczycielami-hobbystami, nie tylko wszyscy Bawarczycy chcieli zrealizować ze szkołą projekty żeglarskie, ale także polscy animatorzy nieśmiało pytali o możliwości kooperacji. Warto jednak wspomnieć, że ZS Nr 5 zrealizował w lutym br. we współpracy ze szkołą średnią z Oberschleißheim projekt na temat orientacji zawodowej. Miał on charakter warsztatowy i obejmował pracę młodzieży w bloku kulinarnym, teatralnym i pedagogiki przeżyć. Kontynuacja nastąpi w czerwcu br. w Bawarii.
Projekty żeglarskie mogą być realizowane tylko we współpracy z Centrum Żeglarskim. Partnerzy z Bawarii wielokrotnie odwiedzali to magiczne miejsce. Trzeba było jednak czasu, by wypracować formułę współpracy na wodzie. Pierwsze dwa projekty żeglarskie odbędą się w maju i czerwcu br. 
Zespół Szkół Publicznych w Radowie Małym od dwóch lat realizuje projekty związane ze sztuką z partnerami z Bawarii. Szkoła wydaje się idealnym miejscem do edukacji nie tylko szkolnej, ale przede wszystkim do odkrywania potencjałów tkwiących w każdym dziecku. Pracownia teatralna, gliny, papieru czerpanego, witrażu, świetnie wyposażona kuchnia, ale przede wszystkim otwarci i kreatywni nauczyciele stworzyli z tego miejsca szkołę marzeń. Było to jednak możliwe dzięki wizji jednej osoby - dyrektor szkoły, Ewy Radanowicz.
        Z Radowa Małego było już bardzo blisko do Łobza, lidera współpracy młodzieżowej z Bawarczykami. Współpraca opiera się głównie o Dom Kultury i działającą przy placówce Młodzieżową Orkiestrę Dętą. Liczne projekty z gminą partnerską Affing, wymiany młodzieżowe z Babenhausen i Oberschleißheim mogłyby obdzielić kilka miast. Projekty nie rodzą się jednak same. Kryje się za nimi żmudna praca dyrektora Domu Kultury, Dariusza Ledziona, który bardzo zaangażował się we współpracę z Bawarczykami. To co także ważne ma wsparcie Włodarzy miasta, którzy i tym razem zapewnili naszych gości o woli współpracy i wystosowali stałe zaproszenie do odwiedzin. 
Czas konferencji minął bardzo szybko. W pamięci zostaną obrazy z odwiedzanych miejsc, wspomnienia długich, wieczornych rozmów i nadzieja na spotkanie za rok, w takim samym gronie, a może z nowymi osobami, które zechcą przyłączyć się do osób budujących partnerstwa zachodniopomorsko-bawarskie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | Al. Wojska Polskiego 184c/15, 71-256 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl