Po trzech latach znowu razem

W dniach 17- 18 listopada 2022 r. oficjalną wizytę w Zespole Szkół Nr 2 złożyli przedstawiciele szkoły partnerskiej  OSZ Oder – Spree w Fürstenwalde - p. Jörg Höhnow i p. Uwe Schaffranke. Stronę polską reprezentowali: dyrekcja szkoły- p. Beata  Chmielewska, p. Edyta Kondela, kierownik warsztatów szkolnych p. Janusz Solski oraz p. Teresa Wiśniewska pełniąca rolę tłumacza. Cel wizyty był konkretny- doprecyzować szczegóły projektu ,,Praktyczna edukacja w warsztatach XXI wieku.” Projekt  ten zostanie zrealizowany w ramach wymiany młodzieżowej w dniach 5-9 grudnia 2022 r. w Choszcznie. Oficjalne spotkanie rozpoczęło się w gabinecie dyrektora, następnie goście zwiedzili szkołę, Zainteresowanie partnerów wzbudziły dwa miejsca: ,,Wystawa  ,, 19 lat razem”-  przygotowanie i ekspozycja”, którą mogli zobaczyć w sali 311 oraz mural na ścianie korytarza szkoły. Ww. wystawa dokumentuje współpracę z partnerem OSZ Oder – Spree w Fürstenwalde. Podczas zwiedzania  powstał pomysł, aby podobną ekspozycję przygotować w wersji niemieckiej. Mural autorstwa naszego kolegi Śp. Piotra Masłowskiego był wyjątkową niespodzianką. Goście podziwiali namalowane w zasięgu ręki zabytki Berlina, które tworzą interesującą kompozycję artystyczną. Dalszą  część wizyty stanowił uroczysty obiad w restauracji ,,Promenada” z  udziałem partnerów, dyrekcji szkoły oraz gościa specjalnego- Wicestarosty p. Pawła Szubera. Podczas obiadu zostaliśmy oficjalnie zaproszeni na Targi Edukacyjne w Fürstenwalde, które zaplanowano w dniu 25 marca 2023 r. Udział w spotkaniu Wicestarosty p. Pawła Szubera miał na celu poznanie naszych partnerów i jednocześnie nawiązanie kontaktu z Landkreis Oder- Spree  z siedzibą w Beeskow. Efekt spotkania był natychmiastowy- władze Powiatu Choszczeńskiego otrzymają w najbliższym czasie oficjalne zaproszenie od  Landkreis Oder- Spree  w Beeskow.
W kolejnym dniu tj. 19 listopada 2022 r. była zaplanowana wizyta w firmie ,,Malms” w Choszcznie.  Z przyczyn organizacyjnych  spotkanie zostało odwołane. Jako plan B wybraliśmy wyjazd do Centrum Edukacji i Turystyki Drawieńskiego Parku Narodowego w Drawnie. Tam mieliśmy okazję obejrzeć ekspozycję poświęconą faunie i florze w DPN pt. ,,Las. Zobaczyć to, co zagrożone, zobaczyć to, co niewidoczne”. Po powrocie do Choszczna goście zwiedzili kolejną wystawę. Tym razem były to prace naszego kolegi Śp. Piotra Masłowskiego zgromadzone w galerii ChDK. Po części wyjazdowej naszego spotkania przyszedł czas na podsumowanie projektu w warsztatach szkolnych. Ale przed tym, nasi partnerzy obejrzeli warsztaty po trzech latach, które  minęły od ich ostatniej wizyty. Szczególne zainteresowanie wzbudził dział obrabiarek sterowanych numerycznie, w którym p. Robert Mańkowski zaprezentował gościom zasady działania i obsługi maszyn CNC. 
Końcową część wizyty stanowiło podsumowanie spotkania kadry kierowniczej. Obie strony były bardzo zadowolone z przebiegu spotkania,, panowała bardzo miła atmosfera,  o czym świadczą zdjęcia w fotorelacji poniżej.
 
 
koordynator projektu
Teresa Wiśniewska

 

 

poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | ul. Podgórna 62/U1, 70-205 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl