Polsko-bawarska konferencja partnerów wymiany młodzieżowej

Norymberga 10-13.04.2018r.
 
Spotkania koordynatorów wymian młodzieżowych z Polski i Bawarii odbywają się od ponad dwudziestu lat w niezmienionej formule. Organizują je partnerzy umowy o współpracy młodzieżowej, czyli Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania z polskiej strony i Bawarskie Koło Młodzieży (Bayerischer Jugendring - BJR) z niemieckiej strony, naprzemiennie w województwie zachodniopomorskim lub w Bawarii. Do udziału w konferencji zapraszani są liderzy wymian młodzieżowych, realizujący spotkania młodzieży z Polski i Niemiec, a także chętni, by taką współpracę rozpocząć. Tegoroczne spotkanie partnerów odbyło się w Norymberdze i miało szczególny charakter. Dużo czasu poświęcono zrealizowanym programom plastycznym, muzycznym czy baletowym, planowaniu wspólnych przedsięwzięć, ale tak było zawsze. To, co wyróżniło tegoroczne spotkanie od poprzednich był udział organizatorów wymian w warsztatach, poświęconych łamaniu praw człowieka w czasach nazizmu i dzisiaj. Warsztaty takie z założenia skierowane są do młodzieży. Ta zamian ról była dla dorosłych ciekawym doświadczeniem. Tym bardziej, że dyskutowaliśmy i pracowaliśmy w grupie polsko-niemieckiej. Zajęcia przeprowadzone były przez doświadczonych pedagogów na terenie muzeum Centrum Dokumentacji Zjazdów Partyjnych w Norymberdze oraz w siedzibie Norymberskiego Koła Młodzieżowego. Razem z naszymi partnerami poznawaliśmy miejsce, gdzie narodził się niemiecki narodowy socjalizm. To miejsce przerażające, ale i fascynujące jednocześnie. Liczne stadiony, areny, place, pola namiotowe, sala kongresowa, mająca pomieścić 60 tys. ludzi (budowa nie została dokończona) pokazują, jak budowany był w Niemczech kult jednostki. Centrum dokumentacyjne jest jednak pełne młodzieży. Wizyta w tym miejscu jest obowiązkowym punktem w edukacji niemieckiej młodzieży, a także przebywających w okolicy grup międzynarodowych.
Zamek w Norymberdze.
 
 
Położony w samym centrum miasta średniowieczny zamek to kolejne miejsce spotkań młodzieży. Zamkowy spichlerz przekształcony został w schronisko młodzieżowe, bodaj najpiękniejsze w tej części Bawarii. Nie dziwi więc fakt, że rezerwować miejsca należy już z rocznym wyprzedzeniem. Nasza polsko-niemiecka grupa nie tylko nocowała, ale także obradowała w zamkowym schronisku. To, co w nim uderza, to nie tylko funkcjonalność, nowoczesność, ale także oferta pedagogiczna schroniska, z której mogą skorzystać klasy szkolne oraz indywidualni turyści. Sale seminaryjne wyposażone są w nowoczesny sprzęt audiowizualny, a zatrudnieni w schronisku pedagodzy przeprowadzą młodzież przez historię narodzin faszyzmu w Niemczech. My również poznaliśmy tę ofertę. Mocne wrażenie zrobiły na naszej grupie kolaże filmowe z udziałem współczesnej młodzieży i filmów dokumentalnych ze zjazdów partyjnych w Norymberdze. Filmy odtwarzane są jednocześnie na trzech ścianach. Pomysł zaczerpnięto z izraelskich schronisk młodzieżowych, w których od lat prowadzi się pracę pedagogiczną z młodzieżą na temat holocaustu tą metodą. Bombardowani krzykiem przemawiającego Hitlera, porażeni obrazem tysięcy maszerujących żołnierzy i wiwatami cywilów poczuliśmy się osaczeni obrazem i dźwiękiem, bezradni i bezwolni. Wyobrażamy sobie więc, jak silne emocje wywoływane są wśród młodzieży podczas takich zajęć. 
Zachodniopomorsko-bawarskie projekty młodzieżowe.
 
 
Po tegorocznej konferencji mamy się także czym pochwalić. Liceum Plastyczne w Szczecinie współpracuje od trzech lat z bawarskimi partnerami: placówką kształceniową w Oberschleißheim Am Tower, Wyższą Szkołą Zawodową FOS z Augsburga oraz Akademią Faber-Castell ze Stein k. Norymbergii. Współpraca młodych plastyków zaczęła się przed trzema laty od spaceru po Szczecinie delegacji bawarskiej. W jednym z okien wystawowych Horst Feulner, nasz bawarski gość zauważył kredki firmy Faber-Castell, mającej swą siedzibę w Stein k. Norymbergii. Horst Feulner zaaranżował spotkanie w akademii sztuki przy fabryce kredek i tak po dwóch latach, wizytach i rewizytach rektora uczelni w Stein i dyrekcji Liceum Plastycznego doszło do wspólnych warsztatów malarskich w Akademii Faber-Castell. We wrześniu br. studenci ze Stein odwiedzą Szczecin, by uczestniczyć w projekcie "Transparentność przestrzeni - instalacje rysunkowo rzeźbiarskie".
 
 
Z kolei współpraca z partnerami z Oberschleißheim, Augsburga i "Plastyka" zaowocowała rozszerzeniem dotychczasowej wymiany o partnerów z Białorusi. W 2017 i 2018 roku odbyły się już dwa takie trójstronne projekty. Część tegorocznych wakacji młodzi Polacy i Niemcy spędzą wspólnie z Białorusinami w Mołodocznej. Spotkanie poświęcone będzie malarstwu i rysunkowi.
 
 
Od dobrych kilu lat świetnie rozwija się także współpraca młodych baletnic ze Szczecina i Bayreuth. Dzięki zaangażowaniu Małgorzaty Burak, dyrektor Ogniska Baletowego dziewczynki dwa razy w roku uczestniczą w polsko-niemieckich projektach baletowych, poznając historię tańca klasycznego, współczesnego czy tańców narodowych. Partnerzy zdecydowali się od przyszłego roku rozszerzyć współpracę o szkołę baletową z Danii.
 
 
O szczęściu mogą także mówić młodzi muzycy z Łobza. Dzięki współpracy z Bawarskim Kołem Młodzieży dotarliśmy do jednego z jego członków, placówki kształceniowej w Babenhausen i Powiatowej Orkiestry Młodzieżowej działającej przy niej. Od kilku lat członkowie obu orkiestr dętych wspólnie ćwiczą i koncertują. O tym, że muzycy mają trochę łatwiej niż pozostałe grupy młodzieży głośno mówił podczas konferencji Darek Ledzion, dyrektor Łobeskiego Domu Kultury. My już znamy jeden wspólny język, a mianowicie nuty. Każde spotkanie ma inną dynamikę, ale zawsze króluje muzyka.
 
 
Z kolei do spotkań pod żaglami przygotowuje się młodzież z Zespołu Szkół Nr 5 w Szczecinie, która na co dzień uczy się w klasach o profilu żeglarskim. O solidnym polskim partnerze marzy od lat Michael Sell z Babenhausen i Stefan Stoll z Oberschleißheim. "Mamy już za sobą kilka polsko-niemieckich projektów żeglarskich, ale nie udało nam się ich kontynuować. Mamy nadzieję na długotrwałą współpracę ze szkołą ze Szczecina", nadmieniali podczas spotkania M.Sell i S.Stoll. 
Współpracę z młodzieżą z monachijskiej szkoły Simmernschule nawiązał także Dom Kultury w Kamieniu Pomorskim. Młodzież z Kamienia uczestniczyła już dwukrotnie w polsko-bawarskich projektach i cieszymy się, że współpraca będzie kontynuowana.
 
 
Do odnowienia współpracy z niewielką bawarską gminą - Affing dąży także burmistrz Łobza, Piotr Ćwikła. "W ubiegłym roku obchodziliśmy jubileusz dwudziestolecia współpracy. Nasi dotychczasowi partnerzy są już wiekowi i szukamy młodszych zastępców. Współpraca dla obu gmin była dobrodziejstwem. Chcielibyśmy ponownie rozpocząć współpracę od małych grup młodzieży młodszej, która chciałaby się poznać i spędzić ze sobą trochę czasu ".
 
 
Wszystkie plany wspólnych projektów zapisane zostały w Porozumieniu, które gwarantuje naszym partnerom wsparcie finansowe realizowanych przedsięwzięć. Kolejne spotkanie za rok, tym razem w naszym województwie. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | ul. Podgórna 62/U1, 70-205 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl