Sport łączy czy dzieli? Konferencja partnerów, Szczecin 8-10.03.2019r.

Czy sport może zbliżyć młodych Polaków i Niemców? Czy łatwo jest nauczyć młodzież kodeksu honorowego? O tych problemach dyskutowali w Szczecinie podczas trzydniowej konferencji  polscy i niemieccy działacze sportowi, którzy oprócz swoich codziennych obowiązków postanowili rozpocząć współpracę z partnerami zza Odry.
Spotkali się ze sobą już po raz osiemnasty. Głównym organizatorem przedsięwzięcia było niemieckie Stowarzyszenie Deutsche Sportjugend (DSJ) we współpracy z Klubem Sportowym AZS z Wrocławia. Na miejscu organizację szkolenia wsparło nasze Stowarzyszenie, które podobnie jak DSJ jest jednostką centralną Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
"Traktuję innych tak, jak sam chciałbym być traktowany. Wcielam w życie ideę fair play. Nie stosuję przemocy fizycznej, psychicznej ani seksualnej". Pod takimi zasadami podpisują się od lat wszyscy uczestnicy projektów polsko-niemieckich, powiedział na początku konferencji Hans-Jürgen Burkhardt, wicedyrektor DSJ. - Sport jest dla nas środkiem wychowawczym nie celem - podkreślał za każdym razem w dyskusji. Dlatego nie dziwi fakt, że projektów sportowych z roku na rok przybywa. Josef Möhlenkamp podczas jednego z wystąpień podkreślił, że wszyscy uczniowie szkoły podstawowej w Aschendorf zrzeszeni są w klubach sportowych. Sport nie jest traktowany przez najmłodszych uczniów wyczynowo, ale jako oferta spędzania wolnego czasu. Takiego podejścia do sportu brakuje w polskich szkołach, czy  klubach sportowych. Wydaje się, że UKS-y zniknęły w większości z polskich szkół, a kluby sportowe nastawione są przede wszystkim na osiąganie wyników dzieci i młodzieży. Takie wnioski można było wyciągnąć słuchając wypowiedzi uczestników konferencji. Tezę tę potwierdzały oferty współpracy  polskich klubów, nastawionych we współpracy przede wszystkim na  udział w zawodach.
Spotkanie działaczy sportowych w Szczecinie miało swoją dynamikę. Dyskutowano tu o podobieństwach i różnicach w wychowywaniu przez sport w Polsce i w Niemczech, o problemach podczas wymian sportowych (konieczna obecność ratownika medycznego), czy o niewystarczających środkach finansowych.  Widać na nim było zaprzyjaźnionych partnerów, jak chociażby Josef Möhlenkamp z Aschendorf i Irena Woźnicka ze Strzelina (współpracujący ze sobą od 20 lat), zgrany od wielu lat team prowadzący (z moderatorami, trenerami PNWM oraz tłumaczami), ale i zupełnie niedoświadczonych przedstawicieli, którzy pragnęli na konferencji znaleźć dla swojej organizacji partnerów. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele naszego regionu: Zachodniopomorska Federacja Sportu, Akademia Tenisowa Promasters, MKS Kusy i Klub Kolarski Ziemi Darłowskiej, którzy przedstawili uczestnikom swoją ofertę współpracy.
Trzydniowe spotkanie obfitowało w metody aktywizujące (gry integracyjne, zajęcia z animacji językowej, stadtrelay), w zajęcia warsztatowe (dotyczące aplikowania o środki PNWM, składania i rozliczania wniosków, które przeprowadziła Małgorzata Schmidt z Biura PNWM oraz Lara Hanf z DSJ we Frankfurcie nad Menem) czy w różne metody ewaluacji spotkania. Najważniejsze jednak w takim spotkaniu był bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem i nieformalna rozmowa - wyraził na forum zdanie większości uczestników Wolfgang Aurich z Itzehoe.
Szczecińskie spotkanie było także momentem pożegnań. Po raz ostatni wziął w nim udział Hans-Jürgen Burkhardt, który wkrótce przejdzie na emeryturę. Żegnał się więc z uczestnikami i był przez nich serdecznie żegnany. Również Marek Kępinski ze Sportjugend Bremen po raz ostatni (przed przejściem na emeryturę) moderował konferencję. Byli tu jednak obecni przedstawiciele młodego pokolenia DSJ, którzy zobowiązali się przejąć sztafetę i kontynuować organizację konferencji partnerów, ale także zorganizować dla nich giełdę partnerską. Następne spotkanie zaplanowano na 2020r. w Niemczech nad Jeziorem Bodeńskim.
 
poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | Al. Wojska Polskiego 184c/15, 71-256 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl