Spotkanie młodzieży I LO w Szczecinie i Gymnasium Carolinum w Neustrelitz w ramach pilotażowego projektu upamiętnić ludzi - młodzież tworzy przyszłość

 W dniach 21 - 25 października 2019 I Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie gościło grupę uczniów i opiekunów ze szkoły partnerskiej Gymnasium Carolinum w Neustrelitz (Niemcy). Podczas spotkania młodzież realizowała pilotażowy projekt pod patronatem Ministrów Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec, zatytułowany upamiętnić ludzi - młodzież tworzy przyszłość.

Cel projektu to wspólne opracowanie oraz upamiętnienie losów ludzi represjonowanych przez Niemcy hitlerowskie. Podczas pięciodniowego spotkania w Szczecinie młodzież uczestniczyła w zajęciach związanych z tematyką projektu. I tak, w Instytucie Pamięci Narodowej dr Wojciech Wichert mówił o niemieckich obozach na ziemiach polskich, dr Zbigniew Stanuch zapoznał młodzież z faktami nt. obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück. W Archiwum Państwowym w Szczecinie dr hab. Paweł Gut przybliżył młodzieży metody archiwizowania i wyszukiwania informacji oraz przedstawił najciekawsze i najbardziej przydatne zbiory dotyczące tematyki projektu, zaś twórca i kierownik Centrum Dialogu "Przełomy", p. Agnieszka Kuchcińska - Kurcz, przybliżyła przełomowe momenty historii pomorskiej, zwłaszcza znaczenie totalitaryzmów oraz opozycji wobec systemu władzy w szerszym wymiarze. Uczniowie skorzystali także z możliwości zwiedzenia z przewodnikiem Szczecina, oraz Trasy Podziemnego Szczecina w byłym schronie przeciwlotniczym i przeciwatomowym.

Dla młodych uczestników projektu zorganizowano w murach I LO warsztaty dziennikarsko - fotograficzne, prowadzone przez p. Artura Piekarę i Andrzeja Łazowskiego. W Książnicy Pomorskiej uczniowie wzięli udział w spotkaniu autorskim z pisarką, p. Ilse Sarecką, autorką najnowszej powieści Keine Königskinder.

Punktem kulminacyjnym polsko-niemieckiego spotkania był wyjazd młodzieży z opiekunami oraz Dyrektor I LO, p. Ewą Budziach, do Wolina na spotkanie z potomkami pp. Romany i Krzysztofa Wilkowskich, byłych więźniów obozów koncentracyjnych, których młodzież I LO wybrała do upamiętnienia. W spotkaniu w pięknej Marinie Wolin uczestniczyli p. Ewa Deląg (Sekretarz Gminy) oraz p. Jarosław Tarnowski (Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji).

W trakcie spotkania uczniowie pokazali w przygotowanej przez siebie prezentacji efekty dotychczasowych przedsięwzięć projektowych. Zrelacjonowali swój udział w obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz w spotkaniu z szefami MSZ Polski i Niemiec, pp. Jackiem Czaputowiczem i Heiko Maasem, jak również udział koordynatorów projektu w uroczystym otwarciu filii Instytutu Męstwa i Solidarności im. Witolda Pileckiego w Berlinie oraz wystawy pt. Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz. Następnie przekazano informacje o bohaterach projektu, zebrane w czasie spotkania z rodziną pp. Wilkowskich w Wolinie. Państwo Helena i Bogdan Wilkowscy przybliżyli zgromadzonym sylwetki swoich rodziców, pokazując wiele dokumentów i zdjęć z rodzinnego archiwum.

Na koniec młodzież zwiedziła jeszcze Muzeum Regionalne w Wolinie oraz Osadę - Centrum Słowian i Wikingów.

poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | ul. Podgórna 62/U1, 70-205 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl