Spotkanie polskich i niemieckich pracowników Euroregionu Pomerania

 
 
W Szczecinie 15 lipca 2020r. miało miejsce spotkanie pracowników Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania i Kommunalgemeinschaft Pomerania. Wspólnie spędzony dzień był częścią projektu Transcoding Pomerania, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Programu Interreg VA. Ideą projektu jest pogłębienie współpracy pomiędzy pracownikami polskich i niemieckich biur, podniesienie kompetencji językowych pracowników oraz uwrażliwienie na kulturę sąsiada, z którą stykamy się na pograniczu codziennie.
 
 
 
Spotkanie w Szczecinie było pierwszym z cyklu spotkań ponad granicami. Szczecin odwiedzany jest przez naszych kolegów z Niemiec bardzo często, ale zazwyczaj są to krótkie wizyty  w biurze Pomeranii. Tym razem chcieliśmy odkryć z naszymi kolegami Szczecin na nowo.
 
 
 
Dzięki barwnym opowieściom Magdaleny Hanusz, przewodniczki turystycznej, historia Szczecina stała się bliższa nam wszystkim. Było to spojrzenie na nasze miasto oczami gości. I wzbudziło zachwyt nas,  stałych mieszkańców. Aleje platanowe na Jasnych Błoniach, gwieździste place, kamienice starego miasta, zamek i Bulwary Piastowskie czarowały.
 
 
 
 
Ciekawą częścią projektu były warsztaty artystyczne przeprowadzone przez Katarzynę Łącką w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Atmosfera zabytkowej kamienicy Loitzów, jednego z siedmiu cudów Szczecina ułatwiła polsko-niemieckiej grupie pracę twórczą. Każdy z uczestników warsztatów stworzył własny, niepowtarzalny wieszak do ubrań. Został on ozdobiony metodą decoupage, polakierowany i zabrany na pamiątkę do domu. Wspólna praca bardzo nas zintegrowała a zadanie okazało się łatwe do wykonania dla wszystkich.
 
 
 
 
 
Spotkanie w Szczecinie trwało jeden dzień i chcieliśmy naszym gościom pokazać takie miejsca, do których na co dzień nasi koledzy nie docierają. Stąd pomysł na zwiedzanie miasta z wody. Popołudnie spędziliśmy więc na statku Kapitan Cook, poznając szczecińskie nabrzeże, stocznię remontową, stare miasto i monumentalne Wały Chrobrego.
 
 
 
 
 
 
Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się we wrześniu w Greifswaldzie.
 
 
 
 
 Zdjęcia: Peda Fotografia
 
 
 
 
 
poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | ul. Podgórna 62/U1, 70-205 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl