Spotkanie robocze z udziałem przedstawicieli polskich części euroregionów

W dniach 30-31.01.2014 r. w Barlinku odbyło się spotkanie robocze z udziałem przedstawicieli polskich części euroregionów Pomerania, Pro Europa Viadrina, Sprewa-Nysa-Bóbr. Przedstawiciele Euroregionu Nysa w ostatniej chwili odwołali przyjazd.

Spotkanie dotyczyło omówienia stanu wdrażania Funduszy Małych Projektów oraz wypracowanie wniosków dotyczących ich przyszłego kształtu w nowej perspektywie finansowania UE.
 
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Euroregionu Pro Europa Viadrina Krzysztof Szydłak – Dyrektor Biura,  Elżbieta Karmazyn, Piotr Boboryk, Euroregionu "Sprewa-Nysa-Bóbr" Bożena Buchowicz – Dyrektor Biura, Beata Kurek  oraz Izabela Pantkowska, Euroregionu Pomerania reprezentowali Paweł Bartnik -  Dyrektor Biura, Irena Stróżyńska -  Wicedyrektor, Emilia Szczygieł-Lembicz, Magdalena Świst, Katarzyna Dąbrowska.
 
Drugiego dnia odwiedziliśmy m.in. Centrum Spotkań Europejskich najbardziej rewelacyjny projekt polsko niemiecki i najsprawniejszy Burmistrz Świata - jednocześnie prezes Euroregionu Pomerania, który potwierdza, że można wszystko jeśli się chce... i w każdym mieście są ludzie, którzy chcą działać lokalnie tylko potrzeba im trochę wiatru w żagle... miejsca do spotkań i zielonego światła... bez kosztowo — podsumowała Beata Kurek z Euroregionu "Sprewa-Nysa-Bóbr"
 
Bardzo ciepło przywitała i ugościła nas Dyrektor Barlineckiego Ośrodka Kultury Brygida Liśkiewicz. Idea wspólnego projektu zrodziła się w 2007 roku w trakcie spotkań początkowo między Przewodnicząca stowarzyszenia IG Frauen Prenzlau Sieglinde Knudsen, a Barlineckim Ośrodkiem Kultury, później w szerszym gronie z udziałem Burmistrza Barlinka i przedstawicielami Euroregionu Pomerania. Już w grudniu tego samego roku wstępną wersję wniosku przesłano do Löknitz. W roku 2008 powstała pełna dokumentacja architektoniczno –budowlana związana z adaptacją budynków na ul. Podwale 9 i Leśnej 1 na Europejskie Centrum Spotkań i pod koniec roku po ogłoszeniu naboru do Programu Operacyjnego Celu EFRR „Europejska Współpraca Terytorialna”-„Współpraca Transgraniczna” Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) i krajów związkowych Meklemburgia - Pomorze Przednie / Brandenburgia w latach 2007- 2013, złożono wniosek. Dnia 23.06.2009 odbyło się posiedzenie Komitetu Monitorującego, podczas którego przyznano dofinansowanie z programu Interreg IV A wspólnemu projektowi inwestycyjnemu polsko-niemieckiej współpracy transgranicznej: „Europejskie Miejsce Spotkań Prenzlau – Uckerwelle i Europejskie Centrum Spotkań Barlinek"  – wspominała pani  Brygida Liśkiewicz.
 
Miejscem, które zrobiło na nas duże wrażenie jest Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Bratek” w Barlinku.  Dzienny ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci wraz z przedszkolem. Piękne miejsce wybudowane z 1%. Coś niesamowitego... niepełnosprawne i bezbronne dzieci, które otrzymują w ośrodku prawdziwą szansę na życie. Są tu autystyczne dzieci, które trafiają do ośrodka zupełnie nie odbierając bodźców zewnętrznych i zdarza się, że po terapii trafiają do publicznych szkół... piękny przykład społecznej aktywności i nie można się tam nie wzruszyć. Brawo!
 
Wstępnie ustaliliśmy, iż tego typu spotkania robocze pracowników biur, są potrzebne i postaramy się podtrzymać kontynuację spotkań w celu m.in wymiany doświadczeń.
 
 
poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | Al. Wojska Polskiego 184c/15, 71-256 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl