Studenci Akademii Faber-Castell w Szczecinie

Na początku września br. w siedzibie Liceum Plastycznego w Szczecinie odbył się polsko-niemiecki projekt artystyczny pt."Transparentność przestrzeni". Spotkanie dofinansowane zostało ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy i zakończyło się wernisażem w części wystawowej Kamienicy Loitzów. 

Droga do wspólnego tworzenia nie była jednak łatwa. Ponad dwa lata zajęło partnerom ze Szczecina i Stein poznawanie placówek, ustalenie priorytetów wymian, liczby uczestniczącej w spotkaniach młodzieży i - co okazało się najtrudniejsze  - terminów, pasujących obu stronom. Po wielu miesiącach przygotowań jednak się udało. Do Szczecina przyjechała 10 młodych artystów pod opieką nauczycielki malarstwa, Nory Brügel oraz asystentki rektora uczelni, Stefanie Zimmer. Młodzi artyści ze Szczecina i Stein przez kilka dni tworzyli rzeźby przestrzenne z drutu. Naginali, łączyli i spajali. I w ten sposób powstała wspólna rzeźba roweru. 

Projekt dał także możliwość odkrycia Szczecina na nowo. Gości z Bawarii zachwyciło Centrum Dialogu Przełomy i wystawa na temat współczesnej historii Szczecina oraz jego znaczącej roli w przemianach ustrojowych Polski.  Jednak najwięcej emocji wzbudził zespół zabudowy fabrycznej nad Odrą, zwany "szczecińską Wenecją". Szczecin widziany z wody dał pole do fantazji. Tę część bulwarów studenci odwiedzali codziennie. Partnerom sprzyjała także pogoda. Dzień spędzony nad morzem był ciepły, słoneczny i sprzyjał nie tylko artystycznym kontemplacjom, ale także kąpieli w morzu.  Projekt zakończył wernisaż. Dobrze się złożyło, że tego dnia szkołę odwiedzali rodzice uczniów. Takich tłumów nikt z nas się nie spodziewał, nadmieniali Bawarczycy. Młodzież poczuła się jednak bardzo doceniona przez dyrekcję Liceum Plastycznego, ale także kolegów ze szkoły i rodziców.  Miłe było także przekazanie upominków gościom - koszulek z logo Liceum Plastycznego. Był już tylko czas na wspólne fotografie, pożegnalny spacer po bulwarach i plany na kolejne spotkanie. 

 

 

 

 

 

 

 

poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | ul. Podgórna 62/U1, 70-205 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl