Wizyta studyjna gości z pogranicza litewsko-łotewskiego

W dniach 8-9 maja 2019 r. gościliśmy w Euroregionie Pomerania liczną delegację z Litwy i Łotwy. Ponad 26-osobowa grupa strażaków, policjantów oraz pracowników samorządowych z pogranicza litewsko-łotewskiego brała udział w bogatym programie wizyty studyjnej na terenie naszego województwa w ramach projektu „Safety borders” dofinansowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg VA Litwa-Łotwa. Program wizyty był zaplanowany i koordynowany przez Irenę Stróżyńską, Wicedyrektor Biura Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania i zakładał zwiedzanie kluczowych podmiotów odpowiadających za bezpieczeństwo w naszym regionie.

Pierwszego dnia wizyty uczestnicy gościli w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Podczas spotkania gościom przedstawiono nie tylko struktury, działania Komendy Wojewódzkiej, ale również ciekawą prezentację z przeprowadzonych projektów i działań transgranicznych dofinansowanych z Programu Interreg VA oraz innych funduszy m.in. POiŚ, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Z ramienia komendy w spotkaniu wzięli udział: mł. insp. Grzegorz Sudakow oraz Ewa Maślana, odpowiedzialna za pozyskiwanie funduszy unijnych. Po oficjalnym spotkaniu odbyło się zwiedzanie zabytkowego obiektu komendy, pokaz najnowszych samochodów napędzanych energią elektryczną, zwiedzanie Centrum Monitoringu w Szczecinie oraz Laboratoriom Kryminalistyki.
Następnie uczestnicy udali się do Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie, gdzie zaprezentowano gościom nową siedzibę policji, wybudowaną ze środków rządowych oraz najnowsze pojazdy BMW zakupione w ramach projektów polsko-niemieckich. Delegację podjął Komendant Powiatowy Policji insp. Kazimierz Piotrowski. Kolejnym punktem programu była wizyta w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Tam zostaliśmy serdecznie powitani i oprowadzeni przez pana Komendanta Andrzeja Prokopskiego. Dodatkowo przedstawiciele Gminy Gryfino: Andrzej Wiśniewski, kierownik Centrum Zarządzania Kryzysowego i Powiatu Gryfińskiego: Waldemar Derkacz, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego przedstawili podstawowe zadania samorządów w ramach zarządzania kryzysowego. Nasi goście z Litwy i Łotwy zadawali bardzo dużo pytań odnośnie bieżącej działalności straży pożarnej oraz doświadczeń w ramach współpracy i sytuacji kryzysowych ze strona niemiecką.
Drugi dzień wizyty naszych gości zaczęliśmy od spotkania w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. Po pokazie sprzętu strażackiego zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek oraz prezentację struktur, działań i zadań Komendy Wojewódzkiej. Z ramienia komendy spotkanie poprowadziły pani Mł. Bryg. Sandra Meier-Wiśniewska oraz pani Agnieszka Mazurek, odpowiedzialna za współpracę transgraniczną.
Następnie goście udali się do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdzie zaprezentowano specyfikę pracy przy telefonie alarmowym 112 i 999. Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, płk rez. dr inż. Paweł Rodzoś przedstawił zakres i specyfikę pracy swojego wydziału odpowiedzialnego za utrzymanie bezpieczeństwa w całym województwie zachodniopomorskim.
W drugiej części dnia uczestnicy pojechali do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Filia Międzyzdroje, gdzie pan Grzegorz Dolata zaprezentował siedzibę stacji wraz z zakupionym nowoczesnym sprzętem medycznym oraz przedstawił zarys realizowanego obecnie projektu pt. „Zintegrowane transgraniczne ratownictwo medyczne w Pomeranii / Brandenburgii”, którego inauguracja odbyła się w styczniu ubiegłego roku. W ramach projektu realizowane są szkolenia językowe dla 90 ratowników medycznych – 50 z Niemiec i 40 z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (ze Szczecina, Międzyzdrojów, Świnoujścia, Kamienia Pomorskiego, Gryfina, Goleniowa, Chojny, Pyrzyc i Gryfic).
Nasi goście z pogranicza litewsko-łotewskiego spędzili bardzo intensywny czas w Euroregionie Pomerania. Miejmy nadzieję, że zebrane kontakty i doświadczenia przyczynią się do nowych transgranicznych projektów i rozwoju ich instytucji w zakresie bezpieczeństwa.
poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | Al. Wojska Polskiego 184c/15, 71-256 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl