Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią podjęliśmy się  roli organizatora projektu ,,Praktyczna edukacja  w warsztatach XX I wieku”. Naszym zadaniem było przygotowanie i realizacja przedsięwzięcia, które w obecnych czasach wymagało zaangażowania wielu osób. Szczególne podziękowania kierujemy do dyrekcji szkoły: p. Beaty Chmielewskiej, p. Edyty Kondeli, nauczycieli   z warsztatów szkolnych: p. Jana Czekana, p. Zygmunta Kudlaszyka,  p. Roberta Mańkowskiego, p. Janusza Solskiego, p. Marka Sznitowskiego, doradcy zawodowego p. Bronisława Mielczarka, nauczyciela wychowania fizycznego p. Macieja Żołnierzowa, opiekunów SU, przedstawicieli SU z klas II TH, IV TH oraz pracowników administracji i obsługi.

 

Pierwszy dzień projektu- 5.12. 2022 r. rozpoczął się oficjalnym powitaniem gości  w sali 311. Podczas spotkania nastąpiła prezentacja uczestników projektu oraz omówienie programu. Stronę niemiecką czyli Oberstufenzentrum Oder-Spree w Fürstenwalde reprezentowali uczniowie: Florian Certa, Jasper Heinig, Artjoms  Korepanovs, Jakub Staniszewski oraz opiekun grupy p. Thorsten Masuck. W skład polskiej grupy weszli uczniowie z klasy III A BS I Stopnia: Karol Bożek, Igor Kluczkowski, Maciej Komarnicki, Piotr Kozakiewicz z opiekunem p. Januszem Solskim, rolę tłumacza i koordynatora projektu pełniła Teresa Wiśniewska. Po oficjalnym spotkaniu gospodarze wraz z gośćmi udali się na obiad  do restauracji,, Lokal”.Wieczór integracyjny połączony z grą w kręgle w ,,Pizzerii 105” upłynął w miłej atmosferze. Podczas spotkania zostały przedstawione szczegóły projektu przez koordynatorów wymiany. Wtorek 6.12.2022 r. przyniósł moc niespodzianek. W końcu był to dzień, na który czekają wszyscy, nie tylko grzeczne dzieci. Nasz prezent dla grupy projektowej był praktyczny- wycieczka do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Pniewach. Zwiedzanie MRU wraz z przewodnikiem, który opowiadał po niemiecku o historii fortyfikacji, było nie lada wyzwaniem dla uczestników. Dla zainteresowanych kilka informacji: MRU potężny system poniemieckich fortyfikacji powstały w latach 30-tych XX wieku na pograniczu polsko- niemieckim, położony na łuku Odry i Warty, rozciągał się na przestrzeni prawie 100 km. Miał za zadanie bronić dostępu najkrótszą drogą do Berlina. W Grupie Warownej Scharnhorst w Pniewie znajduje się Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. Grupa składa się z trzech naziemnych schronów bojowych z podziemnym zespołem koszarowo – magazynowym. Wędrówka podziemnymi tunelami, jazda drezyną, wejście i zejście schodami na głębokość 10 piętra wymagała od uczestników sporej kondycji. Na marginesie, polecamy tę wycieczkę pasjonatom historii II wojny światowej oraz wszystkim sprawnym fizycznie. Kolejny etap wycieczki – wizyta w Urzędzie Gminy i Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Lubrzy stanowiła zasłużony relaks po trudach zwiedzania MRU w Pniewach. Tutaj czekała na grupę projektową dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki p. Małgorzata Sułkowska.  Wypełniając polecenie   Św. Mikołaja. obdarowała gości słodyczami. Obiad w lokalu, ,Jadalnia” w Lubrzy był chwilą wytchnienia przed kolejną atrakcją  dnia. Ostatnim punktem wycieczki był zamek Joannitów z XIV wieku w Łagowie. W zamku znajduje się obecnie hotel z  restauracją z kawiarnią. Niepowtarzalną przestrzeń tworzy dziedziniec porośnięty winobluszczem. Punktem kulminacyjnym wycieczki było wejście na wieżę widokową i podziwianie panoramy Łagowa. Dzień pełen wrażeń i niespotykanych atrakcji zakończył się szczęśliwym powrotem do Choszczna.

W środę 7.12.2022 r. odbyły się zajęcia praktyczne w warsztatach szkolnych. Młodzież pod czujnym okiem p. Jana Czekana poznawała tajniki obsługi obrabiarek konwencjonalnych. Wśród uczniów można było zauważyć duże zaangażowanie  podczas wykonywania ćwiczeń. Grupa niemiecka próbowała swoich sił podczas obsługi symulatora spawalniczego. Instrukcji obsługi sprzętu dokonał  p. Marek Sznitowski. Dla gości było to wyjątkowe wyzwanie, ponieważ wcześniej nie mieli kontaktu z takim urządzeniem. Po południu odbyły się zajęcia sportowe w hali sportowej w ZS Nr 2 w Choszcznie. Grupa polsko- niemiecka uczestniczyła w treningu pod kierunkiem p. Macieja Żołnierzowa. Tym razem prym wiodły m.in.: badminton, tenis stołowy i koszykówka. 

8.12.2022 r. czyli czwarty dzień projektu był wyjątkowy pod względem atrakcji. Najpierw wyjazd do Głuska połączony z wizytą w Punkcie Informacji Turystycznej, Wodny Świat” Drawieńskiego Parku Narodowego. Tutaj młodzież miała okazję spróbować swoich sił w symulatorze spływu kajakowego rzeką Drawą, posłuchać o faunie DPN oraz obserwować ryby pływające w akwarium. Następnie uczestnicy projektu udali się na plantację nasienną drzew iglastych i liściastych należących do Nadleśnictwa Głusko. Kolejnym punktem wyjazdu była  wieża widokowa w miejscowości Kamienna,   z której można obserwować elektrownię wodną. Elektrownia  powstała na przełomie XIX/ XX wieku i funkcjonuje nieprzerwanie od chwili jej zbudowania. Po trudach zwiedzania wszyscy zasłużyli na posiłek. I tutaj należy złożyć gorące podziękowania p. Adamowi Wasieczko, który był naszym opiekunem i przewodnikiem w Nadleśnictwie Głusko. To dzięki niemu było ognisko z kiełbaskami, gorąca kawa i herbata  w termosach. Po powrocie do Choszczna, dalszą część dnia uczestnicy projektu spędzili w warsztatach szkolnych. Tym razem tajniki obsługi maszyn sterowanych numerycznie ,,zdradzał” p. Robert Mańkowski. Grupa niemiecka była  bardzo zainteresowana pokazem, ponieważ wcześniej nie miała styczności z tego typu maszynami. Wstęp do programowania i obsługi maszyn CNC był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę zajęć praktycznych.

9.12.2022 r. – ostatni dzień projektu upłynął na podsumowaniu w warsztatach szkolnych. Młodzież wymieniła mocne i słabe strony tygodnia projektowego. Organizatorzy wzięli pod uwagę wnioski młodzieży, na szczęście  przeważały pozytywne opinie. Wszyscy byli zgodni, że cele zostały osiągnięte i projekt należy zaliczyć do udanych. Kolejna wizyta gości z Niemiec została zaplanowana na wrzesień 2023 r., zaś wstępnie  tytuł projektu brzmi: ,, Maszyny CNC- technologia bez granic”. Projekt został współfinansowany z dwóch źródeł: Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży i Powiat Choszczeński. Poniżej prezentacja tygodnia projektowego.

koordynator projektu

Teresa Wiśniewska

uczniowie na praktykach zawodowych