Dni Otwarte w Geoparku w Moryniu

W dniach 9-11 maja br. Moryń gościł zwiedzających w ramach ogólnopolskiej akcji "Dni Otwarte Funduszy Europejskich".

 

Każdy uczestnik rozpoczął wędrówkę po Geoparku od zwiedzania jego Regionalnego Biura, w którym oprócz punktu informacji turystycznej znajduje się wystawa stała oraz prezentacje multimedialne związane w epoką lodowcową. W tym miejscu można było również rozwiązywać zagadki dotyczące głazów, pokolorować mamuci obrazek lub obejrzeć zdjęcia okolicy i zorganizowanych dotąd imprez.

 
Z Regionalnego Biura Geoparku uczestnicy byli zabierani przez przewodnika na spacer, rozpoczynający się spotkaniem z dwoma moryńskimi mamutami: Geosią i Morynkiem. Następnie, podążając Aleją Gwiazd Plejstocenu wzdłuż jeziora Morzycko, można było zapoznać się z przedstawicielami zwierząt z epoki lodowcowej, na przykład jeleniem olbrzymim czy łosiem północnym. Ponadto w Geoparku od niedawna dumnie prezentują się atrapy kolejnych zwierząt, takich jak niedźwiedź jaskiniowy, koń stepowy bądź tygrys szablozębny, stanowiąc olbrzymią atrakcję szczególnie dla młodszych turystów.
 
Wszyscy uczestnicy mogli również poszerzyć swą wiedzę na temat głazów w moryńskim Kamiennym Ogrodzie. Poza atrakcjami dla dzieci eksponowane są w nim bowiem liczne głazy narzutowe, pochodzące z najbliższej okolicy.  
 
Stworzenie Geoparku było możliwe dzięki współpracy Gminy Moryń i Urzędu Joachimsthal w ramach projektu "Organizacja Centrów Informacyjnych oraz rozbudowa infrastruktury miejsc atrakcyjnych turystycznie w miejscowościach Ziethen i Moryń dla intensywnego wykorzystania turystycznego krajobrazów ukształtowanych przez lodowiec po obu stronach Odry (Geopark Kraina Polodowcowa nad Odrą)", dofinansowanego ze środków Programu Interreg IV A w łącznej kwocie w wysokości blisko 1,5 mln. euro.


poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | ul. Podgórna 62/U1, 70-205 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl