Polsko- niemiecki wyjazd studyjny pt."Samodzielnie decydować i mieszkac w wieku senioralnym- technika. usługi, przyszłość"

Ponad trzydzieści osób ze Szczecina i Świnoujścia, wzięło udział w polsko – niemieckim projekcie, dotyczącym organizacji i sprawowania opieki nad seniorami. Organizatorami wyjazdu były Centra - Doradcze w Greifswaldzie, Świnoujściu i Szczecinie. W Greifswaldzie dyskutowano między innymi o optymalnych rozwiązaniach, które zapewniając opiekę osobom starszym, pozwalają na długotrwałą samodzielność i godne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Podczas spotkania, Greifswald pochwalił się niemieckim systemem opieki w ramach tzw. Betreutes Wohnung, czyli nadzorowanym mieszkaniem, w których to seniorzy mieszkają oddzielnie, mając jednocześnie w tym samym budynku opiekę medyczną, socjalną i gotowe posiłki.

Goście z Polski mogli zobaczyć, jak wygląda organizacja opieki senioralnej w przyklinicznym kompleksie MEDIGREIF i Aktywnym Centrum Seniora „Boddenhaus”. Szefowie niemieckich placówek przekonywali, że  życie starszych osób zorganizowano tak, aby ani na chwilę nie czuli się samotni czy bezradni. Dlatego w budynkach oprócz stołówek, mieszkań i rehabilitacyjnych gabinetów, powstały wspólne sale dziennego pobytu, ogródki i place do ćwiczeń.

Zatrudniono opiekunów, animatorów i sportowych instruktorów. Polska obrała podobny kierunek opieki nad seniorami. W trakcie spotkania można było również poznać wiele technicznych rozwiązań, które ułatwiają życie i porozumiewanie się z seniorami. Prezentowane były m.in. specjalnie dostosowane telefony, tablety i identyfikujące miejsce przebywania chipy.

W modelowym mieszkaniu odbyła się także prezentacja zintegrowanego systemu alarmowego, który błyskawicznie pozwala opiekunom nadzorować pożar, zalanie mieszkania a nawet długotrwały bezruch mieszkańca.

- Uważam, że było to spotkanie bardzo owocne dla obu stron. Wielu polskich przedsiębiorców interesuje się bowiem branżą opiekuńczą w Niemczech. Niemcy zaś, chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i szukają biznesowych partnerów w Polsce – posumowała spotkanie Katarzyna Rowińska, kierownik Centrum Usługowo Doradczego w Świnoujściu.

Podczas polsko – niemieckiego spotkania w Greifswaldzie, oprócz świnoujskich przedsiębiorców, obecni byli także pracownicy zakładów opiekuńczych, pomocy społecznej, przedstawiciele branży turystycznej i deweloperskiej.

Agnieszka Grabarska

poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | ul. Podgórna 62/U1, 70-205 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl