Polsko-niemieckie warsztaty integracyjne. Szczecin, 7.04.2022

Projekt Transcoding Pomerania służy podnoszeniu współpracy polsko-niemieckiej w Euroregionie Pomerania. Na początku kwietnia br. zrealizowaliśmy kolejny punkt tego przedsięwzięcia, czyli wspólne warsztaty kulinarne i rękodzielnicze.

W naszych polsko-niemieckich relacjach z kolegami z Euroregionu Pomerania 7.04.2022r stał się pewnego rodzaju cezurą.  Wspólne gotowanie przełamało istniejące jeszcze lody, na dodatek wyczarowanie posiłku, który odpowiadałby gustom wszystkich – prawie niemożliwe, a jednak udało nam się to stworzyć, dzięki pomocy masterchefa, Leszka Wodnickiego, goszczącego nas w Kulinarnych Atelier w Szczecinie.  Spotkanie rozpoczęliśmy krótką integracją i podziałem na dwie polsko-niemieckie grupy. Warto zaznaczyć, że dyrekcja obu biur wspierała swoich pracowników w każdym momencie warsztatów, krojąc, siekając czy wyplatając palmy podczas spotkania.

Zadaniem pierwszej polsko-niemieckiej grupy było stworzenie trzyczęściowego posiłku i spożycie go, zaś druga grupa w tym samym czasie przygotowywała wielkanocne palmy pod okiem instruktorek z Łobeskiego Domu Kultury. Praca rękodzielnicza stwarzała wiele możliwości, ale wielu z nas od dawna nie mierzyło się z takimi artystycznymi wyzwaniami. Pierwszym, który stworzył wielkanocną plamę był Paweł Bartnik. Bukszpanowa palma ozdobiona została niebiesko-żółtymi bibułowymi kwiatami w kolorze flagi ukraińskiej. Kolejne plamy powstawały z naszym udziałem jednak  pod czujnym okiem instruktorek. Były tak różnorodne jak my: niektóre ekologiczne, z samych naturalnych ozdób, inne mieniące się wszystkimi kolorami bibuł, były symetryczne, ale także nieregularne i fantazyjne. Każda palma niepowtarzalna i jedyna.

W czasie zmagań rękodzielniczych grupa kulinarna pod okiem Leszka Wodnickiego przygotowywała wykwintne włoskie menu: liguryjską focaccię, kremowe risotto z grzybami oraz włoski deser lodowy semifreddo all amaretto. To było dopiero wyzwanie: przygotować posiłek od początku do końca i to taki, który odpowiadałby wielu podniebieniom. Wszyscy się starali, przy gotowaniu było dużo śmiechu a odpowiedzialność za przygotowanie poszczególnych elementów wspólnego obiadu – ogromna. Kulminacyjną częścią warsztatów było wspólne spożywanie przygotowanych dań. I to była najprzyjemniejsza część dnia. Powstałe potrawy były nie tylko apetyczne, pachnące, ale także pięknie podane i niezmiernie kolorowe. Była to prawdziwa uczta dla ciała i ducha.

Po ponad dwugodzinnych warsztatach kulinarnych i rękodzielniczych nastąpiła zmiana miejsc i uczestnicy mogli spróbować tego, z czym mierzyli się koledzy wcześniej.

I choć był to bardzo udany program i on dobiegł końca.

Kolejne warsztaty integracyjne pokazały, że warto inwestować w ludzi i ich relacje. Wspólne przeżycia, wspólna praca i odpoczynek czyni z zupełnie obcych ludzi jeden zespół. Mamy nadzieję, że tak będziemy zawsze postrzegani.

Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Interreg VA. 

 

 

 

 

poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | ul. Podgórna 62/U1, 70-205 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl