Spotkanie Rady Euroregionu Pomerania

Radę Euroregionu Pomerania tworzy po 12 przedstawicieli polskiej i niemieckiej jego części. Jest to główne euroregionalne gremium polityczne, uchwałodawcze i doradcze, określające kierunki działania Euroregionu i koordynujące współpracę transgraniczną.

Podczas spotkania przypomniano, że w latach 2009- 2015 dzięki Funduszowi Małych Projektów na terenie euroregionu spotkało się 150 tys. Polaków i Niemców realizując wspólne przedsiewzięcia. Sfinansowano tysiące małych inwestycji komunalnych, przedsięwzięć oświatowych, kulturalnych, naukowych i sportowych. W latach 2016-2020 z Funduszu Małych Projektów zostaną sfinansowane działania na sumę 15 mln euro, dzięki temu ludzie się poznają, można budować zaufanie. Kontynuowanie tych działań - podkreśla Rada- jest szczególnie ważne dziś, gdy odradzają się nacjonalizmy i tendencje dezintegrujące jedność EU.

Dlatego Rada Euroregionu zaapelowała do Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz rządów krajowych o utrzymanie programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej, szczególnie realizowanych w programach INTERREG Funduszy Małych Projektów. Podjęte stanowisko podpisali prezydenci euroregionu Alexander Badrow - nadburmistrz Stralsundu i Piotr Jedliński - prezydent Koszalina.

    

 

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | ul. Podgórna 62/U1, 70-205 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl