Wykład „Interesująco interkulturowo” w ramach projektu Transcoding Pomerania.

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania wraz z Kommunalgemeinschaft Pomerania e.V.  zorganizowały dla swoich pracowników i zainteresowanych wnioskodawców wykład na temat roli kodów kulturowych w komunikacji międzyludzkiej. 

 

Wykład, tym razem skierowany do praktyków,  miał miejsce 25.03.2021 i prowadzony był online przez doświadczonego pedagoga i szkoleniowca Achima Riemanna, pracującego na co dzień w młodzieżowym stowarzyszeniu JANUN e.V. w Hanowerze. Achim Riemann zorganizował swoje pierwsze spotkanie młodzieżowe w wieku 20 lat, obecnie ma już na swoim koncie ponad 150 projektów międzynarodowych i bagaż doświadczeń, co było widać podczas spotkania.

 
Wykład podzielony był na dwie części, pierwsza z nich miała charakter poradnika dla organizatorów wymian młodzieżowych, ze wskazówkami, jakich błędów unikać w różnych fazach projektu, kilkoma  przykładami sytuacji kryzysowych i sposobów na rozwiązywanie ich. Druga natomiast miała mieć charakter teoretyczny wraz z prezentowanymi modelami spotkań z inna kulturą, poszukiwaniem własnej tożsamości w spotkaniu, a okazała się początkiem żywej dyskusji na forum spotkania. W seminarium uczestniczyli zarówno urzędnicy przyglądający się spotkaniom interkulturowym poprzez składane wnioski, ale także doświadczeni praktycy, którzy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami ze spotkań międzykulturowych. I to było dla nas wszystkich najcenniejsze.
Warto zaznaczyć, że było to drugie spotkanie z cyklu 4 seminariów na pograniczu, realizowanych pod wspólnym tytułem „Polacy i Niemcy – blisko czy daleko?”.
Cykl wykładów prowadzony jest w ramach projektu Transcoding Pomerania, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Programu Interreg VA, a tym razem także ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. 
 
Nagranie z powyższego wykładu można obejrzeć klikając w poniższy obrazek
 
 
poprzednia wersja strony

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania | Al. Wojska Polskiego 184c/15, 71-256 Szczecin | tel. +48 91 486 07 38 | e-mail: biuro@pomerania.org.pl