Pedagodzy z Polski, Niemiec i Kirgistanu przygotowali wakacyjny program wymiany interkulturowej dla młodzieży w Kirgistanie. Spotkanie kadry odbyło się na przełomie marca i kwietnia 2023r w Biszkeku i Jetigen. Kluczowym partnerem i pomysłodawcą wspólnych projektów w Azji Środkowej jest zaangażowany od wielu lat w młodzieżową wymianę interkulturową Stefan Stol z bawarskiej placówki Młodzieżowej JBS Am Tower w Oberschleißheim. Przed wielu laty nawiązał współpracę z Euroregionem Pomerania i zrealizował do tej pory kilkanaście projektów z młodzieżą ze Szczecina, Łobza i Wolina. Przed wielu laty zachwycił się też partnerami ze wschodu. Były to szkoły i organizacje młodzieżowe z Białorusi, Rosji i Ukrainy. Planując projekty polsko-niemieckie zapraszał do udziału partnerów trzecich. Tak powstał model współpracy, który zostanie zastosowany w 2023r w Kirgistanie. „Wojna w Ukrainie uniemożliwia wymianę z naszymi wschodnimi partnerami. Wiem jednak, że wschód potrzebuje nas, a my potrzebujemy wschodu, stąd projekty z Kirgistanem” powiedział na spotkaniu S. Stoll. Tym bardziej, że w Kirgistanie działa od lat organizacja I Love Kirgistan, której celem jest min. wspieranie kirgiskiej młodzieży. Łącząc zainteresowanie wschodem z rzetelnym partnerem w Kirgistanie doszło do spotkania kadry kierowniczej z Polski, Niemiec i Kirgistanu. Podczas kilku dni omówione zostały warunki pobytu młodzieży w Kirgistanie, program spotkania a także warunki finansowania wymian.
Z jednego dwa.
Jeszcze przed wyjazdem do Kirgistanu partnerzy wymieniali ze sobą informacje na temat planowanej wymiany młodzieżowej o charakterze artystycznym. Stąd zaproszenie do udziału Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie. W obliczu wojny w Ukrainie, zmian klimatu i poczucia zagrożenia stwierdzono, że sztuka może pomóc młodzieży w konfrontacji z własnymi emocjami i poczuciem zewnętrznego zagrożenia. Program na sierpień to: warsztaty malarskie, rękodzielnicze, Stadtrallye i dyskusje. To także odkrywanie bogactwa w różnorodności, religijnej, kulturowej i politycznej.
Krótko po przybyciu do Jetigen, centrum młodzieżowego nad jeziorem Issyk-kul okazało się, że partnerzy gotowi są także do kontynuacji innego projektu Klimacamp (rozpoczętego przez partnerów jeszcze przed pandemią). W tym projekcie weźmie udział z polskiej strony młodzież z Łobeskiego Domu Kultury. Celem tego projektu będzie zmierzenie się z wszechobecnymi na świecie problemami ocieplenia klimatu, braku wody, pozbywania się śmieci. Wzrost świadomości młodzieży może być szansą dla przyszłości zarówno dla Europy jak i Azji.
Oba spotkania finansować będzie #Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Szkolenie dla kadry kierowniczej
Kolejnym pomysłem na współpracę młodzieżową będzie wakacyjny trening dla multiplikatorów, którzy z jednej strony będą zdobywali umiejętności pod okiem trenerów ds. interkulturowości, z drugiej zaś będą mogli towarzyszyć dwóm projektom młodzieżowym w Jetigen. Obserwując zachodzące tam procesy grupowe, będą mogli włączać się w niektóre punkty programu i wzbogacą swoje doświadczenie. Projekty odbędą się w Kirgistanie od 28.08 do 10.09.2023r. Kolejne spotkania planowane są w 2024r w Polsce.