Ułatwienia dostępu

Adres

ul. Podgórna 62/U1

70-205 Szczecin

NIP

852-23-27-365

Numer telefonu

+48 91 486 07 38

Nowe partnerstwo szkoły z Wolina i Emmerthal

Po wielu latach poszukiwań szkoły partnerskiej po stronie niemieckiej udało się, tylko i wyłącznie dzięki Giełdzie Partnerów na stronie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, znaleźć szkołę do współpracy. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie podjęła współpracę z Johann Comenius Schule w Emmerthal.

W dniach 22-26 maja br. odbył się, dzięki dofinansowaniu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, projekt wymiany polsko niemieckiej „Sąsiedzi”. Młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie wraz z młodzieżą z Johann Comenius Schule w Emmerthal spotkała się na projekcie w Skansenie Słowian i Wikingów w Recławiu koło Wolina. Tam zamieszkali w stylizowanych domkach nawiązujących do epoki. Po przyjeździe grupy polskiej grupy spożyły obiad i poprzez integrację starały się zapoznać zapamiętując swoje imiona. Po wspólnej kolacji odbyły się międzynarodowe zajęcia sportowe. We wtorek przed Biblioteką Publiczną Gminy Wolin odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których zapoznali się z barwami narodowymi. Uczniowie na drewnianych liściach z jednej strony malowali flagę swojego kraju, a z drugiej swoje imię. Liście zostały zawieszone na gałęzi stanowiącej dekorację naszej szkoły. Po wspólnym obiedzie odbył się spacer historyczny po Wolinie. W czasie terenowej lekcji poznawaliśmy historię miasta niemiecką i polską. W czasie spaceru wykonywaliśmy fotografie, z których podczas Gali Finałowej została wykonana wystawa.Po wspólnej kolacji odbyły się integracyjne zajęcia sportowe w grupach międzynarodowych. Na zakończenie dnia odbyło się spotkanie ewaluacyjne. W środę po wspólnym śniadaniu odbyły się warsztaty lingwistyczne. Polscy uczniowie poznawali słowa niemieckie, natomiast uczniowie niemieccy polskie. W parach międzynarodowych przygotowali rysunki ilustrujące słowa polskie i niemieckie. Po wspólnym obiedzie odbyły się warsztaty muzyczne. Grupa projektowa nauczyła się śpiewać piosenkę polską i niemiecką – „Pszczółkę Maję” oraz „Hevenu Szalom Alehem”. Przygotowane piosenki zostały zaprezentowane podczas Gali Finałowej projektu.Wieczorem odbyły się integracyjne zajęcia sportowe w grupach międzynarodowych. W czwartek po wspólnym śniadaniu udaliśmy się nad Bałtyk, nasze wspólne morze, aby pospacerować i uczestniczyć w warsztatach ekologicznych. Po południu w gmachu szkoły odbyła się Gala Finałowa projektu. Uczniowie zaprezentowali zaproszonym gościom i społeczności lokalnej  przygotowane podczas projektu piosenki oraz zdjęcia. Na kolację przygotowane zostało wspólne ognisko przy którym młodzież odbyła integracyjne zajęcia sportowe. Na ognisko przybyli także nauczyciele polskiej szkoły, aby spotkać się z niemiecką kadrą nauczycielską. Dzień został zakończony spotkaniem ewaluacyjnym. Ostatni dzień naszego spotkania to piątek. Młodzież po wspólnym śniadaniu spotkała się na ewaluacji. Wspólny obiad zakończył nasze międzynarodowe działania projektowe. Wszyscy uczestnicy odebrali projekt bardzo pozytywnie. Zostały zawiązane nowe przyjaźnie i znajomości. Żal było się rozstawać, ale już cieszymy się z kolejnego spotkania, tym razem u naszych sąsiadów, w Emmerthal.  

Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za to, że dzięki dofinansowaniu mogliśmy zrealizować wspaniały projekt. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do Pani Iwony Kowalczyk, kierownika Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Stowarzyszeniu Gmin Polskich Euroregionu Pomerania w Szczecinie za merytoryczną pomoc przy organizacji projektu.  

Zapisz się do Newslettera

Oświadczam, że wyrażam zgodę na otrzymywanie Newslettera Funduszu Małych Projektów Interreg VI A i proszę o jego przesłanie. Jestem świadomy, że w każdej chwili mogę zrezygnować z subskrypcji Newslettera.